Skarpetki to nasza zmora. Ogromna ich ilość w praniu, bardzo często powoduje, że składanie po wypraniu do pary przyprawia nas o ból głowy. Zajmuje to bardzo dużo czasu, prawda? Nie rzadko zdarza się, że do pralki wrzucamy parę, a wyciągamy jedną skarpetę. Co się stało z drugą? Nie mamy pojęcia. W związku z tym, mam dla Ciebie kilka sprawdzonych sposobów, w czym prać i jak przechowywać skarpety.

Jak prać skarpety?

Segregacja rzeczy przed włożeniem do pralki to konieczność. Ale jestem pewna, że każdej z nas zdarzyło się, przez przypadek z białymi koszulami wyprać czerwoną skarpetkę. Nagle piękne śnieżnobiałe koszule stają się blado różowe. Znacie to?

Jest kilka sposobów, żeby tego uniknąć.

Pojemnik na brudną bieliznę?

Jednym ze sposobów, żeby skarpety nam się nie plątały z innymi rzeczami do prania, jest wygospodarowanie pojemnika albo worka, do którego będziemy wrzucać brudne skarpety. Unikniemy wtedy przykrych niespodzianek, wyciągając pranie z pralki.

Zerknij na zdjęcie poniżej. Prawda, że to ciekawe rozwiązanie? Nawet w malutkiej łazience wygospodarujesz troszkę miejsca, żeby powiesić taki mały worek na brudną bieliznę.

Pranie skarpet.

Mamy już posegregowane pranie? Białe osobno, czarne osobno, kolorowe, delikatne i tak dalej.

Skarpety, w różnych kolorach, też trzeba posegregować. Wykorzystaj do tego worki, które pokazuję na zdjęciach.

 

Worki do prania skarpet mają kilka zalet:

  • przede wszystkim nie będziesz tracić czasu na szukanie ich, między innymi wypranymi rzeczami
  • nie zdarzy się sytuacja, że któraś skarpeta zniknie i jej nie znajdziesz
  • unikniesz przykrych niespodzianek przefarbowania białej koszuli na kolor przypadkowo zaplątanej skarpety

 

Dobrze jest, gdy taki worek ma zamknięcie, czy to na suwak, czy sznurek, jak wolisz. Ważne jest, żeby bielizna podczas prania nie wyleciała nam z woreczka.

Do takich worków dobrze jest też wrzucać rajstopy i bardzo delikatne damskie skarpetki. Niektóre materiały wymagają szczególnej pielęgnacji, a te worki dają również ochronę materiału.

Suszenie skarpet.

Jak już skarpety są uprane, trzeba je rozwiesić, aby wyschły. Na rynku są świetne suszarki, które mają specjalne wieszaki na skarpety. Szybko i łatwo je rozwiesimy, a gdy wyschną, nie będą pogniecione. Ja używam  suszarki Leifheit i wieszaka, ze zdjęcia poniżej i muszę Wam powiedzieć, że to jest naprawdę  świetna rzecz.

 

Zagubione skarpety.

 Często pytacie mnie co zrobić, gdy nagle okazuje się, że z pralki wyciągamy tylko jedną skarpetkę. Wyrzucić?

Nie wyrzucaj, możesz ją wykorzystać. Skarpetki najczęściej zrobione są z dobrych gatunkowo materiałów. Z powodzeniem posłużą Wam jako ściereczka do wycierania kurzy w pokoju, czy w kuchni do ścierania blatu, albo jako polerka do pastowania butów.

Kreatywne mamy ze skarpetek robią przepiękne, kolorowe pacynki dla swoich maluchów.

Jeśli jednak nie chcesz ich wykorzystywać w ten sposób, wygospodaruj pojemniczek np. IKEA  na takie pojedyncze skarpetki. Jest duża szansa, że przy kolejnym praniu znajdzie się brakująca do pary.

Przechowywanie skarpet

Nie wiesz jak składać skarpety? Zastanawiasz się, co jest najlepsze do przechowywania skarpet?

To całkiem proste. Skarpety można składać na kilka sposobów:

  • zwijając je w kulkę, przy czym pamiętać należy, żeby ściągacz był luźno, bo inaczej rozciągnie się nam i nie będzie trzymał się na nodze
  • składając je po prostu na pół
  • składając na trzy

Wszystko zależy od tego, ile masz miejsca i w jaki sposób będziesz je przechowywać. I tutaj przechodzimy do drugiego pytania- jak przechowywać skarpetki.

 

Świetne są pojemniki, takie jak na zdjęciu powyżej, z wieloma małymi przegródkami. Łatwo poukładamy skarpetki na przykład kolorami, jeśli lubimy kolorowe skarpety. Innym sposobem, są pudełka, które mają większe przegródki, jak na przykład to poniżej.

 

Większość tych pudełek ma taki rozmiar, że spokojnie zmieszczą się do szuflady. Wówczas nie tracimy czasu na piętrowe układanie skarpetek, które i tak nam się pomieszają, a mamy pewność, że w naszych szufladach będzie zawsze porządek.

Pokażę Ci jeszcze jedno pudełko, które jest też dobrym rozwiązaniem, ponieważ ma przegródki w różnych rozmiarach. Może ono służyć nie tylko do układania skarpet, ale i rajstop czy pończoch albo w ogóle bielizny.

Jak Ci się podobają przedstawione przeze mnie pomysły? Mam nadzieję, że są dla Ciebie pomocne i że wykorzystasz je u siebie.

Jestem bardzo ciekawa Twojej opinii, dlatego napisz w komentarzu, co Ci się przydało a co nie.

A może masz swoje sposoby?

Autorka

Jestem prekursorką declutteringu w Polsce oraz doradcą home stagingu.  Od lat pomagam innym odmieniać wnętrza i uporządkować przestrzeń w domu, by zapanował w nim ład i spokój. Wierzę, że uporządkowanie naszego codziennego otoczenia niesie ze sobą duże pozytywne zmiany nie tylko w domu, ale też w naszym życiu.

Call Now Button