Zdarzyło Ci się kiedyś, że nie mogłaś znaleźć ważnego dokumentu? Nie wiesz jak poradzić sobie z chaosem w papierach? Pokażę Ci moje sprawdzone sposoby na przechowywanie dokumentów w domu, tak, żeby już nie zdarzały się sytuacje, kiedy nie możesz czegoś znaleźć albo znajdujesz w miejscu, w którym na pewno nie powinno ich być.

Segregacja dokumentów

Zanim pokażę Ci fajne sposoby na przechowywanie dokumentów w domu, opowiem Ci o ich segregowaniu. To jest pierwsza i najważniejsza czynność, jaką trzeba wykonać, żeby dobrze poukładać swoje dokumenty.

Zastanów się, jakie dokumenty przechowujesz w domu. Mogą to być:

  • dokumenty z Urzędu Skarbowego, czyli roczne rozliczenia,
  • dokumenty bankowe takie jak umowy kredytowe, wyciągi z konta, potwierdzenia przelewów,
  • jeśli prowadzisz firmę, z pewnością gromadzisz dokumenty firmowe, takie jak faktury czy umowy z kontrahentami,
  • dokumentacja medyczna Twoja i Twojej  rodziny,
  • dokumenty mieszkaniowe (akt notarialny, rachunki, umowy z dostawcami energii, Internetu, dokumenty ze spółdzielni itp.),
  • dokumenty samochodowe (polisy, rachunki za naprawy, przeglądy, karta pojazdu itp.),
  • świadectwa pracy, certyfikaty, dyplomy.

Jeśli już wiesz, jakie papiery znajdują się w Twoim domu, to kolejnym krokiem jest poukładanie ich kategoriami. Podziel je sobie na maksymalnie wiele kategorii, tak, żeby każda miała swoje miejsce, bo gdy już to zrobisz, pokażę Ci kilka fajnych sposobów na ich przechowywanie.

Zdaję sobie sprawę, że to nie jest ekscytujące zajęcie, ale wierz mi konieczne. Niektóre dokumenty musimy przechowywać 5, a nawet 10 lat. Są takie dokumenty, które będziesz trzymać aż do emerytury, więc dobrze by było, gdyby miały swoje miejsce i żeby nie zdarzyła się sytuacja, że przepadł Ci jakiś ważny dokument.

Przechowywanie dokumentów

Jeśli udało Ci się uporać ze stertą papierów i je posegregować, to serdecznie Ci gratuluję! To był najtrudniejszy element całego procesu. Teraz będzie już tylko przyjemnie.

Segregator biurowy

Jednym z najpopularniejszych narzędzi do przechowywania dokumentacji jest segregator. Nie bez powodu tak jest. Z łatwością można w nim poukładać dokumenty, a w razie konieczności sięgnąć po konkretny w każdej chwili. To jest ważne, wybierając rzeczy, które mają pomóc Ci utrzymać porządek w papierach. Ważne jest, żebyś mogła bez problemu znaleźć konkretny dokument, nie demolując przy tym całej reszty. Bo jak uda Ci się raz je poukładać, poświęcając na to sporo czasu, to dobrze jest utrzymać ten stan rzeczy.

Teczki na dokumenty

Jeśli nie masz w domu miejsca na segregatory, a jesteś w stanie wygospodarować miejsce w szafie, to dla Ciebie idealne będą teczki na dokumenty z przegródkami. Oczywiście musisz wziąć pod uwagę fakt, że teczki nie pomieszczą aż takiej ilości papierów jak segregator, ale też się do tego świetnie nadają.

W osiedlowym papierniku, prowadzonym przez Panią Elę, który mieści się tuż obok schodów ruchomych w mojej ulubionej Hali Mirowskiej, znajduję wszystko, co jest niezbędne do organizacji domowego biura.

Empik również w swojej ofercie ma przeróżne teczki: papierowe, plastikowe, z przegródkami.

Zerknij na zdjęcia poniżej, może Cię zainspirują.

Pudełka na dokumenty

 

Dobrym sposobem na przechowywanie dokumentów są pudełka. Można w nich poukładać mniejsze i większe dokumenty. Świetnie sprawdzają się na pojedyncze ważne papiery, które ciężko przypisać do konkretnej kategorii. Wówczas możesz je włożyć do koszulek, opisać i poukładać w pudełku. IKEA ma spory wybór ciekawych pudełek, które z pewnością Ci się przydadzą.

Poniżej na zdjęciu pokazuję pudełka, w których można trzymać paragony na wypadek reklamacji lub wizytówki, jeśli nie lubisz tradycyjnych wizytowników.

 

 

 

A tutaj niespodzianka. Pudełko, które wygląda jak książka i spokojnie może zastąpić domowy sejf. Idealne na przechowywanie np. paszportu.

 Prawda, że pomysłowe?

Organizery na biurko

Warto również zadbać o swoją przestrzeń na biurku, przy którym pracujesz. Korzystasz pewnie z kilku długopisów, zszywacza, dziurkacza i innych artykułów biurowych. Jeśli nie mają swojego miejsca, wówczas na biurku masz straszny nieporządek i pewnie nie możesz się skupić na pracy. Pomyśl o tym, żeby Twoje miejsce pracy również było poukładane.

Warto zainwestować w organizer na biurko. Ma mnóstwo przegródek na najdrobniejsze rzeczy, takie jak spinacze, zszywki; wysokie przegródki na długopisy, flamastry i nożyczki; miejsce na karteczki. Na rynku jest ogromny wybór tego typu organizerów, więc nie ma ryzyka, że nie znajdziesz dokładnie takiego, który będzie spełniał Twoich oczekiwań.

Czyż nie pracuje się przyjemniej, kiedy przestrzeń wokół Ciebie jest przejrzysta i poukładana?

Organizer na biurko możesz dobrać według swoich potrzeb i możliwości. Jeśli masz małe burko, ale sporo szuflad, to na blacie zostaw tylko te najpotrzebniejsze rzeczy, a resztę schowaj. Taki organizer możesz wykorzystać, porządkując przestrzeń w szufladach. Jeśli dysponujesz dużym biurkiem, możesz kupić organizer, który pomieści wszystkie niezbędne artykuły biurowe.

Jeśli każdego dnia dostajesz dużo poczty albo codziennie pracujesz z ważnymi dokumentami, które musisz mieć pod ręką, dobrze jest zaopatrzyć się w organizer z przegródkami na dokumenty. Możesz w nich poukładać dokumenty tematycznie, np. bieżąca korespondencja czy nierozliczone jeszcze faktury. Spójrz na zdjęcie poniżej. Prawda, że to bardzo przydatna rzecz na biurku?

Jak Ci się podobają przedstawione przeze mnie pomysły? Mam nadzieję, że są dla Ciebie pomocne i że wykorzystasz je u siebie.

Jestem bardzo ciekawa Twojej opinii. Co Ci się przydało a co nie,  a może masz swoje sprawdzone sposoby na przechowywanie dokumentów w domu? Podziel się nimi w komentarzu.

Autorka

Call Now Button