Święta się skończyły, minął sylwester, więc powoli trzeba myśleć o tym, aby schować ozdoby świąteczne do szafy. Zdarza się, że nie masz pomysłu na to, jak je odłożyć, żeby przetrwały do kolejnych świąt. Wrzucasz do pudełka, bez uprzedniego ich zabezpieczenia. Sięgasz po ozdoby świąteczne w kolejnym roku i nagle okazuje się, że połowa z nich nadaje się do wyrzucenia. Znasz to? Jestem pewna, że tak. Dlatego mam dla Ciebie kilka sprawdzonych sposobów, aby uniknąć takich przykrych niespodzianek przed świętami i oczywiście zaoszczędzić pieniądze. Zapraszam Cię gorąco do lektury, a jako uzupełnienie polecam obejrzeć nagranie w DDTVN jak pokazuję niżej opisane sposoby na przechowywanie choinkowych ozdób.

Zrób sama pudełko na ozdoby.

Zapewniam Cię, że zrobienie pudełka na ozdoby bożonarodzeniowe to nic trudnego. Możesz wykorzystać do tego pudełka, które masz w domu, np. po butach. Przegródki możesz zrobić z pociętego odpowiednio kartonika czy z wypełniaczy papierowych, podzielonych na mniejsze, według potrzeb. Do zabezpieczenia ozdób świetne są: folia bąbelkowa, styropianowe malutkie gąbeczki albo wata. Żebyś mogła samodzielnie wykonać takie pudełka i zabezpieczenia, potrzebny będzie Ci jeszcze zszywacz i nożyczki.

Pudełko na ozdoby.

Jak już wspomniałam, do przechowywania ozdób świątecznych możesz wykorzystać pudełko po butach albo oryginalne pudełko po bombkach, kupionych w sklepie. Zajmują one jednak sporo miejsca, więc warto pomyśleć o większych kartonach, do których zmieści się znacznie więcej bombek.

 

Przezroczyste pudełko na ozdoby.

Możesz wykorzystać przezroczyste plastikowe pudełko. Do środka wkładasz plastikowe lub papierowe kubeczki, a do kubeczków odpowiedniej wielkości bombki. Jeśli pudełko jest wysokie, to na pierwszy poziom możesz ułożyć kartoniki, a na kartoniki kolejny poziom kubków z bombkami. Ten sposób daje Ci gwarancję, że bombki przetrwają do kolejnych świąt. Zobacz, jak fajnie to wygląda. Możesz też wykorzystać komódkę, którą np. kupisz w markecie budowlanym. Masz w niej kilka szuflad, do których możesz poukładać zabezpieczone uprzednio ozdoby. W zależności od tego, jak dużą komódkę kupiłaś, takich rozmiarów ozdoby możesz schować. Na zdjęciu poniżej możesz zobaczyć wykorzystane przeze mnie szuflady na łańcuch, zwinięty na rolce z papieru toaletowego i drobne drewniane ozdoby, które nie są aż tak delikatne, jak tradycyjne bombki. Taką komódkę kupisz np. w markecie budowlanym.

 

 

Kartonowe pudełko na ozdoby.

Jeśli masz w swojej kolekcji bombek, te wyjątkowe, które przywołują wspomnienia z dzieciństwa albo są bardzo cennym podarunkiem, możesz dla nich znaleźć osobne pudełko. Wystarczy zwykłe kartonowe, w którym zrobisz przegródki odpowiadające wielkościom bombek. Dno takiego pudełka możesz wyłożyć watą, a bombki zabezpieczyć np. gazetą (wiedziałaś, że producenci porcelany tak właśnie zabezpieczają swoje wyroby do transportu, używając zwykłych gazet?) wówczas bombki nie potłuką się nawet przy przenoszeniu pudełka podczas przeprowadzki.

 

 

 

Opakowanie na mniejsze bombki.

Często w domu przechowujesz różne rzeczy, bo może się do czegoś przydadzą. Nie masz pomysłu, ale trzymasz je, choć są niewykorzystane. Takimi pewnie są wydmuszki po jajkach. Mam dla Ciebie fajny pomysł jak je wykorzystać.

Możesz zaangażować dzieci, pomalujcie wydmuszki na fajne kolory i poukładajcie do przegródek te mniejsze bombki. To na zdjęciu zostały pomalowane farbą w spray’u w kolorze srebrnym (do kupienia w sklepie z farbami malarskimi). Zobacz, jak to wygląda na zdjęciu poniżej. Prawda, że pomysłowe? Możesz też wykorzystać pudełeczka po czekoladkach jak to niebieskie i przezroczyste.

 

 

 

 

 

Opakowanie na duże bombki.

Przechowywanie dużych bombek to zwykle problem. Mało jest pojemników i gotowych pudełek, do których zmieścisz te największe ozdoby. Dlatego proponuję Ci, żebyś zrobiła sama takie pudełko. Wiesz, jakiej musi być szerokości i wysokości, wiesz jak duże musisz mieć przegródki. Wszystko, co potrzebujesz do zrobienia takiego pudełka masz, więc do dzieła.

Wypełnienie pudełka.

Jeśli masz już zrobione pudełko, to teraz trzeba je wypełnić przegródkami. Zrobisz je najszybciej z innego kartonika albo z papierowych wypełniaczy, które też się świetnie sprawdzają. Wspomniałam Ci wyżej, że dno takiego pudełka możesz wyścielić watą, co dodatkowo zabezpieczy bombki.

Możesz też kupić taką piękną „walizkę” na bombki. Tę, którą widzisz na zdjęciu, znalazłam w TKMaxx i od razu się w niej zakochałam, jak widać, moja Mysz też ją polubiła.

Aby ozdoby choinkowe były dobrze zabezpieczone, możesz użyć również, mojej ulubionej, folii bąbelkowej. Wystarczy, że wytniesz odpowiednią ilość folii,  np. złożysz na pół i zepniesz zszywaczem. Do takiego rękawa włóż bombkę i schowaj do pudełka.

Do wypełnienia pudełka możesz użyć również styropianowych gąbeczek, które kupisz w różnych rozmiarach. Zastąpią Ci kartonowe przegródki i równie dobrze ochronią bombki.

Gotowe pudełka ozdobne.

Wiem, że nie każdy lubi wykonywać tego typu rzeczy jak własnoręcznie robione pudełka. Jeśli jesteś jedną z tych osób, to mam dla Ciebie pocieszenie. Na rynku jest bardzo dużo pięknych, ozdobnych pudełek do przechowywania bombek. Zwykle są duże i mają wiele przegródek na małe i duże ozdoby. Często w środku są piętrowe, co dodatkowo pozwala Ci zaoszczędzić miejsce w szafie. Więc jeśli nie lubisz albo nie masz czasu, aby stworzyć swoje własne piękne pudełka, możesz skorzystać z oferty różnych sklepów. Pamiętaj tylko, że nie są one tak uniwersalne, jak te zrobione przez Ciebie. Te na zdjęciu poniżej są dostępne w Tchibo.

 

Jak przechowywać lampki choinkowe.

Największą zmorą podczas przygotowywania choinki na święta jest rozplątywanie lampek choinkowych, zgodzisz się ze mną, prawda? Wiem, że to potrafi skutecznie zniechęcić do ubierania choinki.

Przygotowałam dla Ciebie trzy sposoby, na zabezpieczenie światełek, żeby w kolejnym roku nie tracić czasu na ich rozplątywanie.

Pierwszą metodą jest wykorzystanie niedużego kartonika. Wytnij po obu stronach kartonu niewielkie otwory i owiń lampki choinkowe wokół niego, jak na szpulce. Nie ma możliwości, żeby światełka się splątały.

Zobacz, jak to wygląda na zdjęciu.

Drugą metodą, równie skuteczną, jest zrobienie sporego rulonu z gazety, a następnie nawinięcie na ten rulon lampek choinkowych. Metoda sprawdzona od lat, dlatego ją polecam.

Trzecią metodą jest użycie wieszaka na ubrania. Tak, to bardzo dobry sposób, który również prezentuję Ci na zdjęciu, żebyś zobaczyła, że to naprawdę działa.

Z łańcuchami na choinkę zwykle jest ten sam problem, co ze światełkami. Na zdjęciu poniżej pokazuję Ci fajne rozwiązanie, pasujące zarówno do przechowywania łańcucha, jak i lampek choinkowych. Zwykła rolka z papieru toaletowego jest do tego idealna. Co o tym sądzisz?

 

 

Inne sposoby na przechowywanie ozdób świątecznych.

Jeśli w Twojej rodzinie jest zwyczaj chowania prezentów do skarpet, to możesz je śmiało wykorzystać do przechowywania ozdób. Skarpety zwykle są duże, miękkie i pojemne, więc zawiń ozdoby w folię bąbelkową i włóż do skarpety. W przyszłym roku wyciągniesz i będziesz mogła znowu je wykorzystać. Plusem skarpet jest to, że nie zajmują dużo miejsca, więc bez problemu znajdziesz dla nich miejsce w szafie.

Jak Ci się podobają przedstawione przeze mnie pomysły? Mam nadzieję, że są dla Ciebie pomocne i że wykorzystasz je u siebie.

Jestem bardzo ciekawa Twojej opinii. Co Ci się przydało a co nie,  a może masz swoje sprawdzone sposoby na przechowywanie ozdób świątecznych? Podziel się nimi w komentarzu.

Autorka

4 komentarze

  1. maria

    To prawda, dlatego ja lubię przezroczyste pudełka lub te stricte na bombki z Tchibo 🙂

  2. maria

    Cieszę się, że się podobają! Też je bardzo lubię 🙂

Call Now Button