Jeśli uwielbiasz gotować i w kuchni masz mnóstwo produktów potrzebnych do przygotowania pysznych potraw, to na pewno zdarza się, że wysypie Ci się mąka, makaron, a przyprawa, którą dopiero kupiłaś, już nie jest tak aromatyczna. Zastanawiasz się,  jak przechowywać suszone zioła i inne niezbędne produkty w kuchni? Zostań ze mną, a  opowiem Ci, jak w prosty sposób zapanować nad porządkiem w Twoim królestwie.

Jak przechowywać zioła i przyprawy.

Jest kilka prostych sposobów na przechowywanie ziół i przypraw, abyś mogła długo cieszyć się ich aromatem. Najprostszą metodą i chyba jedną z bardziej popularnych są klipsy, którymi spinasz oryginalne opakowanie ziół. Możesz użyć do tego również gumki recepturki. Kiedy już zabezpieczysz wszystkie opakowania, dobrze jest posegregować przyprawy i trzymać je w jednym miejscu, na przykład w koszyczku. Koszyczek jest o tyle fajny i praktyczny, że szybko znajdziesz potrzebną przyprawę, a jak coś się rozsypie, mimo zabezpieczenia, to do koszyczka, a nie na blat, więc sprzątania znacznie mniej. Przyprawy możesz też przesypać do małych szklanych słoiczków. Na słoiczek naklej etykietkę wyciętą z oryginalnego opakowania i ciesz się aromatem ziół przez bardzo długi czas.

Plastikowe pojemniki na żywność.

Przechowywanie w kuchni, pojemniki, słoiki, kuchnia.
Przechowywanie w kuchni, pojemniki, słoiki, kuchnia.

Do przechowywania żywności możesz z powodzeniem wykorzystać plastikowe pojemniki, których na rynku jest bardzo dużo. W zależności od tego, ile masz miejsca w kuchni i jak dużą ilość suchej żywności przechowujesz. Jestem pewna, że znajdziesz odpowiednie dla siebie rozmiary, pojemności i kształty pojemników. Przyjrzyj się im bliżej.

Pojemniki, które pokazałam Ci na zdjęciu powyżej Leifheit są bardzo praktyczne. Już wyjaśniam Ci dlaczego. Jestem pewna, że znasz taki obrazek: robisz kotlety mielone, jedną rękę masz brudną, a drugą chcesz odkręcić pojemnik z mąką. Ciężko poradzić sobie tą jedną, czystą ręką, więc pomagasz sobie drugą i wtedy niestety jesteś zmuszona ubrudzić pojemnik. Dlatego ja, używam tych ze zdjęcia, bo zamykany jest od góry na klips i mogę otworzyć go jedną ręką. Kolejną ich zaletą jest to, że układam je piętrowo, co daje mi dużą oszczędność miejsca.

Poniżej kolejne pojemniki Brabantia , które można ustawiać jedne na drugim, uwielbiam takie praktyczne rozwiązania, ja dla siebie wybrałam w kolorze miętowym, jak na zdjęciu poniżej. Jestem właśnie na etapie uzupełniania spiżarki o kolejne pojemniki z tej serii, u mnie się świetnie sprawdzają na półkach.

Bardzo ułatwiają przechowywanie w kuchni.

Przechowywanie w kuchni, Brabantia, makaron, kasza.
Przechowywanie w kuchni, Brabantia, makaron, kasza, ryż, suche jedzenie, mała kuchnia.

Pojemniki Brabantia z miarką.

Jeśli nie znasz jeszcze firmy Brabantia, a uwielbiasz porządek, to pozwól, że Ci o niej opowiem. Poznałam ją kilka lat temu, mój pierwszy zakup to był chlebak, który mam do dzisiaj (już 3 przeprowadzki jest ze mną).

Brabantia to holenderska marka produkująca pojemniki, pozwalające utrzymać porządek w kuchni i w domu.  W ofercie mają świetnej jakości pudełka na mąkę, cukier, kawę czy chleb. Wszystkie produkty marki cechują się wysoką jakością wykonania, o czym świadczy 5-letnia gwarancja producenta. Poza swoją funkcjonalnością, produkty Brabantia są po prostu ładne i mogą służyć również jako ozdoba, ocieplając naszą przestrzeń.

Ważne, Brabantia, to nie tylko produkty pomagające utrzymać porządek w domu i w kuchni, ale również marka wspomagająca walkę z problemami ludzi w różnych częściach świata. Kupując produkty tej firmy, wspierasz organizację non-profit The Hunger Project, której założeniem jest  walka ze światowym głodem do 2030 roku.

Na zdjęciu poniżej widzisz pojemniki na suchą żywność z praktyczną miarką,  dzięki której w łatwy sposób odmierzysz odpowiednią ilość składnika. Prawda, że pomysłowe?

Do wyboru są szklane i plastikowe pojemniki.

Szklane słoiki.

Nie jesteś chyba zaskoczona, że zwykły słoik po przetworach kupionych w sklepie albo małe słoiczki po koncentracie pomidorowym również się dobrze sprawdzą do przechowywania żywności? Wystarczy taki słoik dobrze umyć, wygotować i użyć w zależności od potrzeb. Duże słoiki są świetne do przechowywania mąki, cukru, kaszy, ryżu i innych sypkich produktów.

Małe słoiczki idealnie nadają się do przechowywania przypraw takich jak pieprz, kardamon, ziele angielskie i wielu innych, których używasz w kuchni.

Taki zwykły słoik możesz sama ozdobić. Wieczko oklej materiałem w kratę i przewiąż wstążką. To świetny pomysł na prezent albo dekorację własnej kuchni.

Pojemniki Brabantia

Wspominałam Ci wcześniej o plastikowych pojemnikach firmy Brabantia. Marka produkuje również pojemniki szklane i metalowe. Bardzo je lubię ze względu na swoją funkcjonalność i design.

Ten na zdjęciu poniżej świetnie nadaje się na przykład na kawę. Bardzo ładnie wygląda na blacie w kuchni, a dzięki szklanemu okienku, widzę ile produktu mam jeszcze w pojemniku.

Bardzo lubię też pojemniki, które mają szklaną zakrętkę. Ustawiam je w szufladzie w kuchni, a dzięki przezroczystej zakrętce mogę zobaczyć ich zawartość. Nie muszę odkręcać każdego pojemnika w poszukiwaniu mąki czy ryżu, wystarczy zerknąć i już sięgam po ten właściwy pojemnik. Zobacz, jak to wygląda.

Prawda jest taka, że każdy sposób na przechowywanie żywności, który ułatwia Ci korzystanie z produktów, jest dobry. Głównym celem tych wszystkich pojemników jest zachowanie świeżości produktów i czystości w kuchni. Jeśli masz swoje sposoby spełniające tę funkcję, to świetnie. Jeśli nie, mam nadzieję, że udało mi się Ciebie zainspirować i zmobilizować do działania.

Jestem bardzo ciekawa Twojej opinii. Co Ci się przydało a co nie,  a może masz swoje sprawdzone sposoby na przechowywanie suchej żywności? Podziel się nimi w komentarzu.pl

Autorka

Call Now Button