CZĘŚĆ PIERWSZA
Jak samemu w domu zrobić naturalne kostki do zmywarki?
Niedawno pisałam w social mediach o tym, jak bliskie są mojemu sercu sprawy związane z ochroną środowiska i naszej Planety. Tutaj, podobnie jak w innych aspektach życia, staram się kierować zasadą, że zmiany najpierw należy zacząć od siebie, a nie wytykać innym bierność czy ich krytykować.
W wakacje dużo czasu poświęciłam na poszerzanie swojej wiedzy w zakresie tego, jak mogę lepiej zadbać o środowisko poprzez zmianę prostych codziennych nawyków.
Czytałam, przeglądałam strony internetowe i śledziłam Instagram w kwestiach związanych z ekologią.
Jednymi w miejsc w sieci, gdzie znajduję dużo inspiracji i motywacji są Pomysłowa mama, nanowośmieci. Dziewczyny pokazują, uczą i dzielą się pomysłami, jak możemy sami zadbać o nasze środowisko i małymi krokami wprowadzać zmiany na lepsze.
To są naprawdę małe kroki:
- kupiłam wielorazową butelkę z filtrem na wodę i przed wyjściem z domu wlewam kranówkę
- Teściowa uszyła mi z firanek woreczki na zakupy (jeśli tak jak ja nie opanowałaś obsługi maszyny do szycia lub nie ma kto Ci uszyć takich woreczków, wciąż możesz być bardziej eko – zajrzyj do pomysłowa mama– tam znajdziesz ich duży wybór i są naprawdę super!
- zaczęłam mocniej przykładać się do segregacji śmieci, ale tu jeszcze cały czas się uczę 🙂
Zero waste – ten trend w 100% wpisuje się w zasadę declutteringu, mówiącą o tym, że porządkując dom, zanim coś wyrzucisz i kupisz nowe zastanów się, jak możesz to wykorzystać w inny sposób. Jedną z inspiracji znajdziesz np. przy temacie porządkowania łazienki …zapraszam….
Jeżeli Tobie jest tez bliski los naszej Ziemi, to polecam wejść na stronę WWF. W tym miesiącu razem z mężem postanowiliśmy zostać darczyńcami tej organizacji i wspierać jej działania. Na stronie WWF znajdziesz również wiele praktycznych porad m.in. praktyczną zasadę 3R/3U czyli Reduce, Reuse, Recycle/Unikaj, Użyj ponownie, Utylizuj.
Według mnie bardzo przydatna do budowania codziennych mądrych nawyków jest piramida postępowania:

Dzisiejszy wpis nawiązuje do jednego z punktów piramidy, a dokładnie do punktu „Zrób sam”.
Chciałam się z Tobą podzielić przepisem na, naturalne środki czystości. Planuję w tym roku zrezygnować z używania chemii domowej, a na pewno ją mocno ograniczyć i w kolejnych wpisach będę pokazywała kolejne środki czystości na bazie naturalnych składników, którymi możemy zastąpić chemię z marketów.
Pierwszy wpis z cyklu „naturalne środki czystości” postanowiłam poświęcić kostkom do zmywarki.
Jakiś czas temu, będąc na urlopie na działce w lesie, postanowiłam spróbować. To pierwsze moje takie doświadczenie i jestem bardzo z siebie dumna.
Razem z moją przyjaciółką Anią – specjalistką od nieruchomości, której ekologia też jest bliska sercu, zrobiłyśmy zapas tabletek do zmywarki. Miałyśmy przy tym dużo frajdy, czując się trochę jak na lekcji chemii w podstawówce.
Wspólne przygotowywanie środków czystości może być dobrą zabawą, zwłaszcza jeśli zaangażujemy w to znajomych. Jest przyjemniej, weselej i poszerzamy grupę osób, które na własne oczy mogą się przekonać, że utrzymanie czystości w domu bez stosowania chemii jest możliwe.
Wcześniej kupiłam „Dom bez chemii” J. Tołłoczko oraz „Naturalne środki czystości” Fern Green, według której zrobiłam właśnie pierwsze w życiu domowe kostki do zmywarki.

Zgodnie z przepisem potrzebujesz:
- soda oczyszczona 480g
- boraks 480g
- ocet spirytusowy 120 ml
- olejek cytrynowy 10 kropel
- olejek z mięty pieprzowej 10 kropel – ja użyłam rozmarynowy
- rękawiczki, miska, łyżka do mieszania, pojemnik na kostki lodu (tak jest plastikowy, ale już miałam w domu wcześniej), słoik, pudełko do którego po 24 h przełożysz kostki
Sodę, boraks i olejki kupiłam na www.natura-market.pl.

Przepis:
- Połącz w misce sodę i boraks. Dodaj ocet oraz olejki eteryczne. I wymieszaj. Troszkę będzie się pienić.
- Nabierając na łyżkę proszek, przełóż do pojemników na kostki lodu i mocno ugnieć/dociśnij.
- Zostaw pojemniki na noc w chłodnym miejscu. I tutaj rzeczywiście to jest bardzo istotne, ja zostawiłam na 24 h, ale i tak są lekko kruche, trzeba delikatnie wyjmować z foremki.
- Na jedno pranie zmywarki jedna tabletka.
Testowałam ja i dwie koleżanki. U mnie super się sprawdziły, u Mani naczynia były matowe i miały biały osad, u Ani tylko szkła były matowe. Sądzę, że może to zależeć od modelu zmywarki i programu mycia. Ja jestem zadowolona 😊 Kolejną partię zrobię z innym olejkiem i może mniejszą ilością boraksu.

Dajcie proszę znać, czy podobają się Wam takie porady i czy chcecie więcej przetestowanych przepisów na domową chemię, ja już postanowiłam i przechodzę systematycznie na naturalne środki czystości 🙂